ČESKÁ TŘEBOVÁ

 

 

Město Česká Třebová /16500 obyvatel/ je důležitou železniční křižovatkou s celou řadou průmyslovýchpodniků /Korado,LDM,Bohmplast,Orlík,Mika,Strojtex,Rydo,Techplast,
Spolsin,Pewag,Sintex,ČMKS-Lokomotivy atd./. První zmínka o městě pochází z  roku 1292 v zakládající listině kláštera ze Zbraslavi. Nejstarší památkou je Rotunda svaté Kateřiny z 1.pol.13 století, která je zároveň nejstarší zachovalou rotundou ve východních Čechách. Renesanční radnice je z roku 1547. Město má nově rekonstruované histo- rické jádro, kterému vévodí Staré náměstí a kostel svatého Jakuba. Poblíž města se nachází Kozlovský kopec/603m.n.m./ s rozhlednou, odkud je překrásný rozhled na panorama Orlických hor  a okolí, chatou Maxe Švabinského s restaurací a penzionem,chalupou, kde tento malíř prožil část svého života a galerií. Na druhé straně města je možné navštívit výletní restaurant Nad hrází Srnovské  přehrady,u které se tyčí 16 metrů vysoký totem. Tato oblast je oblíbeným místem cykloturistů, vede tudy naučná stezka údolím skuhrovského potoka. Dalším oblíbeným místem turistů jsou Hory, oblíbené místo spisovatelky Boženy Němcové. Bývaly tu lázně. Dnes je tu kaple, restaurace a lyžařské běžecké středisko. Na jih od města vyrostl lyžařský areál Peklák s 800 metrů dlouhou sjezdovou tratí s umělým osvětlením i umělým zasněžováním a lanovým parkem , 6 km od města je lyžařský areál Přívrat. Ve městě samotném je krytý plavecký bazén s vířivkou a 120 m tobogánem, moderní sportovní hala, krytý zimní stadion pro více než 1000 diváků, fotbalový stadion s restaurací ,  V areálu škol je i umělá horolezecká stěna, je tu i kuželkářská dráha a v Národním domě  bowlingová dráha, kulečník, bar a restaurace. 
Kulturní vyžití zajišťuje Kulturní klub s  3D kinem Svět a Malá scéna. Široké možnosti nákupů lze uplatnit v nákupní zóně Primona, ve které se nachází hypermarket Tesco, hypermarket Kaufland, asijský obchodní dům Styl  a A centrum-nákupní galerie /Tako,Deichman, DM  drogerie, Planeo elektro, Sportissimo, Kika discount /, nákupní galerie u Kauflandu /Dráčik, Pošta, Zverimex, Elektro,,supermarketech  Lidl, autobazar, vietamský market Lena, podlahové a kobercové centrum Jehla, a market s čínským zbožím. Ve městě se také nachází Billa,  Coop Discont,Qanto  a ve velkém množství obchodů v samotném centru města. Nově byla zrekonstruována pěší zóna Na Splavě se 2 fontánami a v roce 2012 bylo postaveno Městské muzeum se studovnou, které nabízí k prohlídce stálou expozici  o historii vozidel Velorex  a celou řadu velmi zajímavých výstav po celý rok. 
V současné době se za městem rozvíjí průmyslová zóna, kde firma Metrans vybudovala kontejnerový  terminál pro třídění kontejnerů z vlaků na kamiony a naopak pro střední Evropu. Bude zde logistické centrum České pošty, celnice a další firmy o vstupu do průmyslové zóny v současné době jednají.

Kdo jednou Českou Třebovou navštívil, ten se sem znovu rád vrací!

 

 

16. 1. Ctirad

Zítra: Drahoslav

Doporučejeme:

www.chalupajadrna.cz

www.hotelbravo.cz

www.antikhotelsofia.cz

www.podklasterem.cz

www.penzionvchaloupce.cz

Návštěvnost stránek

021023
Dopravní terminál Jana Pernera v České Třebové