ČESKÁ TŘEBOVÁ

Město Česká Třebová /15500 obyvatel/ je důležitou železniční křižovatkou s celou řadou průmyslových podniků /Korado - výrobce radiátorů, LDM - výrobce průmyslových armatur, Bohmplast - výrobce plastových autodílů, Orlík - výrobce kompresorů, Mika - výrobce kosmetiky, Strojtex - výrobce strojů, Rydo - zemní práce,Techplast - výrobce plastů pro automobilový průmysl, Sintex - výrobce speciálních textílií, Pewag - sklad sněhových řetězů pro automobily, CZ - LOKO výrobce dieselových lokomotiv atd./.
Na okraji městem směrem k obci Semanín se nachází průmyslová zóna, kde firma Metrans vybudovala kontejnerový  terminál pro třídění kontejnerů z vlaků na kamiony a naopak pro střední Evropu Je zde logistické centrum České pošty, firma Jafholz, Solida, celnice a další významně  firmy.
První zmínka o městě pochází z  roku 1292 v zakládající listině kláštera ze Zbraslavi. Za návštěvu určitě stojí nejstarší památka města Rotunda svaté Kateřiny z 1.pol.13 století, která je zároveň nejstarší zachovalou rotundou ve východních Čechách. Renesanční radnice je z roku 1547. Město má nově rekonstruované historické jádro, kterému vévodí Staré náměstí a kostel svatého Jakuba většího.
Poblíž města se nachází Kozlovský kopec /603m.n.m./ s rozhlednou, odkud je překrásný rozhled na panorama Orlických hor  a okolí. Pod rozhlednou je chata Maxe Švabinského s restaurací a penzionem. V obci Kozlov je chalupa, kde tento malíř prožil část svého života.  g Chaloupku Maxe Švabinského můžete navštívit v nedaleké obci Kozlov, která je součástí města. Na druhé straně města je možné navštívit výletní restaurant Nad hrází Srnovské  přehrady, pod kterou se u tábořiště tyčí nádherný vyřezaný totem. Tato oblast je oblíbeným místem cykloturistů, vede tudy Naučná stezka údolím skuhrovského potoka. Dalším oblíbeným místem turistů jsou Hory, oblíbené místo spisovatelky Boženy Němcové. Bývaly tu lázně. Dnes je tu kaple, restaurace a lyžařské běžecké středisko s upravenými tratěmi a posilovacími stroji.
Na jih od města vyrostl lyžařský areál Peklák s 800 metrů dlouhou sjezdovou tratí s umělým osvětlením a umělým zasněžováním. V létě je tu Bike park a singltackové tratě pro bikery. 
6 km od města je lyžařský areál Přívrat. Ve městě samotném je krytý plavecký bazén s vířivkou a 120 m tobogánem, moderní víceúčelová sportovní hala Skalka, krytý zimní stadion pro více než 1000 diváků, fotbalový stadion s restaurací, tenisová hala a  lehkoatletický stadion s modrou tartanovou dráhou. V areálu škol je i umělá horolezecká stěna, je tu i kuželkářská dráha a v Národním domě  bowlingová dráha, kulečník, bar a restaurace. V okolí města jsou upravené cyklostezky.
Široké možnosti nákupů lze uplatnit v nákupní zóně Primona, ve které se nachází hypermarket Tesco, hypermarket Kaufland, asijský obchodní dům Styl  a A centrum-nákupní galerie /Takko,Deichman, DM  drogerie, Planeo elektro, Sportissimo, Kika discount /, nákupní galerie u Kauflandu /Dráčik, CCC obuv, Super ZOO, Pepco/, supermarketech  Lidl, vietamský market Lena, podlahové a kobercové centrum Jehla. Ve městě se také nachází Billa,  Coop Discont, supermarket Quanto  a velké množství obchodů v historickém  centru města. 
Pěší zóna Na Splavě se 2 fontánami nabízí příjemné pozezení v kavárnách. Na Tyršově náměstí se nachází oblíbená kavárna Lucerna a řada kaváren je také na Nádražní ulici / Café Depo, Esperanto, Clér café/.
Kulturní vyžití zajišťuje Kulturní klub s  3D kinem Svět a Malá scéna. Městské muzeum se studovnou nabízí k prohlídce stálou expozici  o historii vozidel Velorex  a celou řadu velmi zajímavých výstav po celý rok. Výstavy se konají po celý rok také ve výstavní síni Kulturního centra. V klubu Modrý trpaslík se konají zajímavé koncerty pro mladé. Ale nejen pro ně.

Kdo jednou Českou Třebovou navštívil, ten se sem znovu rád vrací!

 

 

14. 8. Alan

Zítra: Hana

Návštěvnost stránek

024244
Dopravní terminál Jana Pernera v České Třebové